Home Nakupovanie, oblečenie, móda Lesk drahých kameňov

Lesk drahých kameňov

by spravca

Čo zohľadňujete pri výbere šperkov Vy? Svoju úlohu nepochybne zohráva osobný vkus každého z nás, taktiež cena šperku a pre mnohé ženy nie je šperk dostatočne krásnym bez drahého kameňa. Čo by to boli za svadobné obrúčky bez žiarivého briliantu! Vnímate to tiež nejako podobne? V tom prípade si všímajte, či sa kamienok na Vašom novom prsteni alebo náušniciach dostatočne ligoce.

 

Lesk drahých kameňov

Lesk drahých kameňov je odrazom svetla od ich povrchu. Ide teda o jednoducho rozlíšiteľnú vlastnosť všetkých drahých kameňov. Ich lesk ovplyvňuje stupeň vyleštenia a je tým vyšší, čím je kameň tvrdší. Nie je preto jedno, či si zakúpite zlaté prstene s diamantom alebo zafírom.

Intenzita lesku sa označuje rôznymi termínmi. V prípade, že drahý kameň odráža svetlo ako zrkadlo, je skrátka lesklý. Ak však odráža menej svetla, hovoríme o zemitom alebo matnom lesku briliantu. Keď sa dá lesk porovnať s leskom diamantov, označujeme ho ako diamantový, pričom asi tušíte, že práve tento lesk je najžiadanejší.

Priesvitné brúsené drahé kamene majú najčastejšie sklený lesk a drahé kovy zasa lesk kovový. Prírodniny organického pôvodu môžu mať aj smolný, voskový alebo perleťový lesk. Niektoré skupiny drahých kameňov majú dokonca premenlivý lesk, napr. granát zvykne meniť lesk.

 

Brúsenie drahých kameňov

Drahé kamene sa opracúvajú brúsením povrchu, pričom sa tým zarovnávajú, čím získavajú tzv. fazety.  Práve tieto zarovnané plochy dávajú drahému kameňu jeho konečný vzhľad – brús alebo výbrus. Brúsenie – fazetovanie drahých kameňov má niekoľko fáz a každú z nich realizuje iný odborník. Keďže každý kameň má iný tvar aj rôzne nerovnosti, nie vždy sa podarí vybrúsiť ho do ideálneho tvaru. To však ani neprekáža, hlavným cieľom je dodať diamantu či iným drahým kameňom jas a dostatočný lesk, aby sa prejavili farebné záblesky svetla, tzv. oheň.

Možno ani Vaše nové briliantové náušnice nedisponujú ideálnymi rozmermi briliantov, to však vôbec neznižuje ich hodnotu ani jedinečnosť a krásu tohto šperku.

 

 

You may also like