Home Zdravie, krása životný štýl Mäso – áno alebo nie?

Mäso – áno alebo nie?

by spravca

Dnes bude reč o niečom, o čom sa diskutuje od nepamäti. O niečom, na čom sa nikdy nezhodnú všetci. O niečom, čo názorovo ľudstvo rozdeľuje už veľmi veľa rokov. Mäso. Áno, tak jednoduchá, teda na oko jednoduchá téma to dnes bude. Budeme sa baviť o tom, či je pre naše ľudské telo prospešné mäso jesť alebo nie.

Pretože vegetariáni nie sú len tí, ktorým ide v prvom ráde o život zvierat. Vegetariánom sa môže stať aj človek, ktorý chce napríklad posunúť svoje fyzické výkony na absolútne maximum. A dá sa to vôbec bez mäsa?

Prečo ľudia dlhé roky ani len neuvažovali nad tým, že by prestali jesť mäso? Pretože existovala dogma, že je potrebné konzumovať všetko a potom budeme zdraví. Jasné, predošlé generácie konzumovali skutočne všetko.V dobe, kedy neexistoval internet a rovnako tak nebolo veľké množstvo odborníkov alebo pseudoodborníkov na výživu, nebola tejto tématike venovaná pozornosť.

Nemala byť prečo. A čo je dôležité si uvedomiť, veľkú rolu hralo životné prostredie, ktoré sa diametrálne zmenilo oproti tomu, čo máme v roku 2020 a taktiež v neposlednom rade vplýva na naše zdravie aj metabolizmus.

Tak ako to teda je – jesť alebo nejesť mäso? Samozrejme, ak ste zástancami ochrany zvierat a podobných záležitostí, ktoré prispievajú k prechodu na vegetariánstvo či vegánstvo, tak takpovediac pre vás nie je o čom – tam sa jedná o duševné presvedčenie, ktoré len ťažko niečo zlomí a ľudia by aj na úkor svojho zdravia pokračovali v tom, že živočíšne tuky a mäso ďalej jesť nebudú.

Potom je tu druhá kategória ľudí, takí, čo by mäso aj jedli a nemajú s ním po hodnotovej stránke problém, ale zistili, že ich spomaľuje vo fyzických cieľoch, ktoré si dali. Veľmi populárnym sa stal dokument Game Changers, v ktorom je vysvetlené, že jedenie mäsa je dogma a ľudské telo ho vlastne nepotrebuje. Samozrejme, nájdu sa ľudia, ktorí majú jasno v tom, že človek je tvor mäsožravý a jednoducho bez mäsa si svoj život odmieta čo i len predstaviť.

Šport je ale ideálne odvetvie na to, aby sme si uvedomili význam či bezvýznamnosť jedenia mäsa. Ako bolo povedané v tom dokumente, keď nejete mäso, ste rýchlejší, máte lepšie fungujúci metabolizmus a rovnako tak čistejšie telo zvnútra. Pritom v športoch ako MMA, F1, tenis či šprint to môže byť v rozhodujúcich momentoch aj kľúčové. Napríklad, teniska Venus Williamsová, ktorá bola dlho na vrchole či jazdec F1 Lewis Hamilton, ktorý je každoročne medzi favoritmi na celkový triumf, nejedia mäso a z toho, čo viackrát povedali, tak si za týmto názorom stoja.

Veľmi dobrým príkladom je Cristiano Ronaldo, hviezda Juventusu Turín. Nie je síce vegetarián, ale drží striktnú diétu, ktorá obsahuje oveľa menej mäsa ako strava väčšiny ľudí. Výskum dokázal, že menej mäsa v strave zvyšuje reakčnú rýchlosť v zápasoch. CR7 vie byť v rozhodujúcich momentoch pri lopte prvý a darí sa mu to už dlhodobo. Je to zároveň jeden z dôvodov toho, prečo Juventus, keď spomíname športové tipy, patrí medzi najlepšie kluby v Európe či celkovo na svete. Juventus by veľmi rád vyhral hlavne prestížnu Ligu majstrov, v ktorej sa dostal v posledných 5 rokoch 2x do finále, ale žiaľ, nedokázal uspieť.

V konečnom dôsledku to je vždy len a len na vás. V normálnom prostredí vás nikto nebude nútiť jesť alebo nejesť mäso, našťastie žijeme v slobodnej spoločnosti. Avšak, ak ste jedno alebo druhé neskúsili, možno by nebolo na zahodenie na pár dní či týždňov zmeniť svoje návyky a mäso vylúčiť alebo ho naopak konzumovať. Potom uvidíte, či zmeny, ktoré ste urobili boli pre vás prospešné alebo nie.

 

You may also like