Home Nakupovanie, oblečenie, móda Gravírované obrúčky: Chcete také aj vy?

Gravírované obrúčky: Chcete také aj vy?

by spravca

Obrúčka je symbolom uzavretia manželstva, lásky medzi mužom a ženou a tiež pripomienkou manželského sľubu. Po zvyšok života, respektíve manželstva ju potom nosíme na ľavom prstenníku. Aj preto sa mnoho párov rozhodne dať si na svoje obrúčky niečo vygravírovať. Z dôvodu, aby im skutočne pripomínala dôležitý dátum svadby či meno osoby, s ktorou navždy spojili svoj život. Obzvlásť muži takéto praktické detaily veľmi oceňujú. Veď keď už tú obrúčku nosia, nech to má aj nejaké výhody.

Gravírovanie

Napísaný text, dátum svadby či meno polovičky v obrúčke je skutočne veľmi obľúbený doplnok. Mnohé páry to dokonca považujú za ďalší prejav ich lásky. Obrúčky bez gravírovania sú pre nich len neosobné prstene, aké oni rozhodne mať netúžia.  Neverili by ste, no aj gravírovanie svadobných prstienkov so sebou prináša mnohé problémy, najčastejšie sú tieto:

U koho gravírovať?
Prvé náročné rozhodnutie je: Kde si dáme svoje obrúčky pogravírovať? Množstvo zlatníctiev síce ponúka túto službu bezplatne, podmienkou väčšiny je však zakúpiť si prstene práve u nich.

Kde gravírovať?

Keď vyriešite, kto vám bude vaše obrúčky gravírovať, prichádza ďalší problém: Kam to chcete? Zvonku či zvnútra? Vnútorný gravírovaný text je štandardom a žiadne klenotníctvo s tým nemá ťažkosti, komplikácie môžu nastať, ak by ste zatúžili po vonkajšom gravírovaní.  Vonkajší gravírovaný nápis je totiž zložitejší a veľa záleží od štruktúry prsteňa i od typu kovu, z ktorého je obrúčka zhotovená.           

Je dobré vedieť, že nápis sa dá vyhotoviť v prsteňoch rôznych šírok. Na výber sú rôzne typy písmen,  číslic, problémom nie je ani voľba textu (v dobrom klenotníctve vám vygravírujú aj vlastný citát). Je to len na vás, vašej fantázii a ochote klenotníka.

Proces gravírovania

Samotný úkon gravírovania netrvá dlho, len niekoľko minút, avšak je to práca maximálne detailná a náročná na sústredenie. Akýkoľvek omyl sa totiž Ien veľmi nákladne odstraňuje.

Gravírovať možno moderným spôsobom, teda laserom alebo ručne. Napriek tomu, že laserové technológie sú rýchlejšie a zvládnu vyhovieť neraz aj nezvládnuteľným požiadavkám, stále je najvyhľadávanejšie práve  klasické gravírovanie.

A myslite aj na to, že hoci gravírovaním prsteň nestráca príliš na váhe, cena „odpadu“, t.j. zlata,  ktoré ostalo po vyrezávaní mien či dátumu, nemusí byť vôbec malá.

Čo si dám vygravírovať?
náušniceCelkom najpodstatnejšou vecou na gravírovaní je rozhodnutie, čo si chceme dať do prstienkov vyrezať. Najčastejšie sa gravíruje meno ženícha/nevesty aj s dátumom ich svadby. Mnohí sú však kreatívnejší a do obrúčok si vygravírujú rôzne osobné odkazy, mottá, citáty…  Fantázii sa v tomto prípade medze naozaj nekladú, jediným obmedzením je priestor prsteňa.

A na záver niečo praktické (i keď zrejme nie veľmi príjemné): Gravírovaním síce rastie hodnota obrúčky pre nás samotných, ale vo všeobecnosti jej cena o čosi klesne. Chceme či nechceme, doba je taká, že priemerne každé druhé manželstvo sa rozvádza. Takže, ak si chcete nechať pootvorené zadné dvierka a mať možnosť svoju obrúčku niekedy v budúcnosti dobre predať, radšej na ňu nič negravírujte. Veď vzájomné city si môžete dokázať aj inak, nielen vygravírovaním mena svojej lásky. Čo tak jej podarovať zlaté náušnice či iný šperk?

 

You may also like