Home Stavebníctvo a remeslá Čo všetko má spĺňať dobré okno?

Čo všetko má spĺňať dobré okno?

by spravca

Staviate či prerábate? V tom prípade zrejme prídu skôr či neskôr na pretras aj okná. Výber a následná montáž kvalitných plastových alebo drevených okien je krokom, ktorý neradno podceniť. Mohol by sa vám totiž neskôr veľmi vypomstiť.

Čo zohľadniť pri nákupe okien? Čo si všímať a čo nepodceniť?

Dobré okno musí byť…

Okná by mali spĺňať niekoľko základných podmienok:

– úspora energie a tepla

– ochrana proti hluku

– bezpečnosť

– odolnosť

Ako si však vybrať spomedzi toľkých výrobcov a značiek? Začnite voľbou materiálu, z ktorého by mali vaše budúce okná byť. Chcete plastové, drevené, hliníkové okná, prípadne kombináciu týchto materiálov?

Odolnosť a bezpečnosť

Po výbere materiálu prichádzajú na rad vlastnosti okna. Podstatným znakom určujúcim jeho kvalitu je rám a zasklenie. Keďže okná musia odolať akémukoľvek počasiu, všímajte si, či sú odolné proti vetru, vlhkosti aj vode. Rozhodujúce je kovanie okien. Na to, aby bolo okno schopné odolať nástrahám počasia, musí dokonale tesniť, kovanie zasa zaisťuje jednoduchú manipuláciu pri otváraní a zatváraní, no taktiež by malo byť odolné voči silnejšiemu, až nárazovému vetru i pokusom o vlámanie sa.

Myslite na to, že i to najkvalitnejšie okno môže úplne pokaziť zlá montáž a osadenie, preto to zverte do rúk skutočným odborníkom, ideálne ak je to priamo predajca daných okien, prípadne výrobca. Väčšina z nich túto službu ponúka a ručí za kvalitné namontovanie vašich okien.

Úspora energií

Významným argumentom, prečo si vybrať skutočne kvalitné eurookná, je úspora energií, ktorú by sme vďaka nim mali dosiahnuť. Zníženie nákladov na energie pritom možno dosiahnuť viacerými spôsobmi. Najúčinnejšie je sústrediť sa na zníženie tepelných únikov. Ak ste teda na oknách ani ich montáži nešetrili, energetická úspora by sa mala prejaviť takmer hneď po namontovaní.

Cena okna

A v neposlednom rade registrujeme cenu okien. Ich hodnotu ovplyvňuje predovšetkým cena základných surovín, z ktorých sú vyrobené, a teda cena PVC, dreva, hliníka, skla aj kovania. Kvalita mnohých okien, najmä zo zahraničia, však mnohokrát nezodpovedá našim štandardom. Aj to sú dôvody, prečo sa nenechať nalákať na veľmi nízku cenu okna, pretože takéto okno často nespĺňa niektorú, prípadne aj viac z požadovaných základných technických vlastností, medzi ktoré patria napríklad tepelnoizolačné alebo mechanické vlastnosti, hygienická vhodnosť, horľavosť a iné.

O kvalite okna veľa hovorí aj záručná lehota, ktorú vám predajca či výrobca okna garantuje.
Autorské právo: kadmy / 123RF Reklamní fotografie

You may also like