Home Zdravie, krása životný štýl Letíme na dovolenku! Čo si zabaliť do príručnej batožiny?

Letíme na dovolenku! Čo si zabaliť do príručnej batožiny?

by spravca

Cestovanie lietadlom už dávno nie je prepychom a výsadou niekoľkých vyvolených. Dnes lietame takmer všetci a doslova do celého sveta. Čo však samozrejmosťou stále nie je, sú vedomosti, čo si možno so sebou na palubu lietadla vziať. Ovládate, čo všetko môže a čo naopak nesmie obsahovať príručná batožina?

Cestujte „na ľahko“

Čoraz viac ľudí cestuje bez veľkých, ťažkých kufrov. Už aj ženy si obľúbili cestovanie len tak „na ľahko“. Značkové dámske kabelky si vybavia všetkým nevyhnutným v dobrej viere, že všetko ostatné, čo budú potrebovať, si dokúpia priamo na mieste. Je jedno, či ide o obľúbené kabelky Michael Kors  alebo nejaký iný model, dôležité je, že im takáto batožina nezaberie veľa priestoru a čo je ešte podstatnejšie, aj si ju samy zanesú. Navyše si ju môžu vziať so sebou priamo na palubu lietadla. Otázne je, či ale všetci ovládajú, čo by ich praktické cestovné tašky slúžiace ako príručná batožina mali a nemali obsahovať. Vy to viete?

Zopár dôležitých čísel

Tak si to povedzme stručne a jasne. Každý pasažier má právo si so sebou na palubu lietadla vziať batožinu, ktorá musí spĺňať požadované kritériá. Rozmery príručnej batožiny by mali byť zhruba 55 x 40 x 20 cm (výška x šírka x hrúbka). Avšak u jednotlivých prepravcov sa to môže mierne odlišovať, a tak si to pred odletom radšej preverte. Čo sa týka hmotnosti príručnej batožiny, tiež býva presne daná. Zvyčajne je to do desať kilogramov príručnej batožiny s vyššie uvedenými rozmermi. Opäť sú tu však medzi jednotlivými leteckými spoločnosťami rozdiely, niekde býva povolených len do osem kilogramov, takže je dobré si to pred odletom overiť.

A čo si teda zabaliť a čo istotne nie?

Zoznam všetkých zakázaných predmetov nájdete na stránkach každej leteckej spoločnosti, respektíve na stránkach letiska, z ktorého odlietate.

Už teraz vám však vieme napísať, čo si so sebou rozhodne neberte:

– lak na vlasy ani veľké parfumy

– alkohol

– potraviny tekutej, prípadne polotekutej konzistencie

Maximálne množstvo tekutín, ktoré si so sebou môžete zabaliť, je jeden liter. Balené by mali byť po 100 mililitrov, teda dovolených je maximálne  10 100-mililitrových nádobiek zabalených v priesvitnom obale. Všetko, čo bude mať viac ako 100 ml, vám pri bezpečnostnej kontrole jednoducho vyhodia. V prípade liekov, inhalátorov a tekutých výživových doplnkov je povolené vziať do príručnej batožiny iba skutočne dôležité lieky aj s väčším objemom ako 100 ml. Je však potrebné mať  na lieky sprievodný list od lekára alebo lekársky predpis v anglickom jazyku.

Medzi najčastejšie odobrané nepovolené predmety v príručnej batožine patria:

– manikúrová súprava, prípadne vreckové nožíky

– príbory (nôž a vidlička)

– žiletky a orezávač

 

Pokiaľ teda nechcete, aby vám boli vaše osobné veci odobraté, neberte si ich so sebou tam, kde netreba. Nech o ne zbytočne zo svojej aktovky neprídete.

Šťastný let!

 

You may also like