Home Technika a internet Technology Vision 2016: Porazia stroje ľudí?

Technology Vision 2016: Porazia stroje ľudí?

by spravca

Stroje verzus ľudia. Kto z koho? Stane sa to, čoho sa niektorí obávajú, skutočne realitou? V snahe technologizovať všetko naokolo sa naozaj čoraz viac výroby presúva do „rúk“ strojov, ktoré sú efektívnejšie, výkonnejšie a spoľahlivejšie ako živí pracovníci. A v neposlednom rade sú lacnejšie. Tak sa teda zdá, že dnes už nestačí len prispôsobiť sa požiadavkám trhu a zriadiť si flexibilné kancelárie, aby sme boli vždy v centre diania. Znamená technologická revolúcia, ktorej sme svedkami, teda náš koniec?

Technology Vision 2016

Tohtoročná štúdia Technology Vision 2016 pripomína, že napriek nepopierateľným zmenám, ktoré nastali vďaka najnovším technológiám, stále je to v prvom rade človek, kto je hlavou týchto zmien. Nadnesene teda možno povedať, že hoci až tretina globálnej ekonomiky je dnes ovplyvnená digitalizáciou, tak skoro nás stroje nenahradia. Nie úplne.

Neodvratná digitalizácia

Pre úspech v digitálnom svete však nestačí samotná digitalizácia. Predpoklad je taký, že najvýkonnejšie firmy budúcnosti nebudú iba „preplnené“ technológiami, ale predovšetkým šikovnými zamestnancami, ktorí vďaka strojom dokážu pracovať efektívnejšie. Vyhrá ten, kto dokáže kráčať s dobou, no zároveň bude mať „nos“ na správnych ľudí. Práve kombinácia technológia – človek je naša budúcnosť. Preto vôbec nie sú na mieste sci-fi vízie o našej porážke a víťazstve strojov.

Pokrok nezastavujme

Je jedno, v akom segmente pracujete. Či sa jedná o nehnuteľnosti a kancelárie, IT oblasť alebo obchod, technologický pokrok prenikne všade. A bojovať proti nemu je celkom zbytočné, doslova kontraproduktívne. Rok čo rok sa predsa objavujú nové IT trendy a všelijaké inovácie, ktorých cieľom nie je komplikovať nám život, ale presne naopak, zásadným spôsobom ovplyvňujú konanie firiem a biznis v každom odvetví. Dnes už to bez určitej formy digitalizácie jednoducho nejde. Virtuálny svet a fungovanie v ňom je čoraz prirodzenejšou súčasťou našich životov, súkromných i tých pracovných, a tak je celkom logické, že v tomto boji ostaneme skôr či neskôr osamotení. A prídeme o klientov. Namiesto nezmyselného boja a strachu preto zúročme, čo technológia prináša a využime to na svoj rast, na progres a inovácie, ktoré naše podnikanie posunú zasa o krok vpred. Ako uvádza štúdia Technology Vision 2016, práve progresívne firmy využívajúce najnovšie digitálne technológie dokážu obsadzovať aj celkom nové trhy a úplne menia konkurenčné prostredie.

Nosnou myšlienkou štúdie je preto nebrániť sa inováciám a technologickým novinkám, ale ich využívať v prospech ľudí. Tiež pomenovala 5 technologických trendov, ktoré sú pre úspech v digitálnom biznise nevyhnutné. Všetky spája to hlavné: Nech sú ľudia na prvom mieste. V praxi to teda znamená, že spoločnosti, ktoré zavedú digitalizáciu, by mali podporiť vzdelávanie svojich zamestnancov, aby z technológií vyťažili čo najviac a mohli dosiahnuť čo najlepšie obchodné výsledky.

Tak čo, stále sa obávate pokroku?

 

zdroj: kancelarie.sk
Autorské právo: kzenon / 123RF Reklamní fotografie
 

 

You may also like