Staré známe porekadlo dobrý sluha, zlý pán platí hádam vo všetkých oblastiach ľudského života. Je tomu tak, pretože to, čo nám vo veľkej miere pomáha v každodenných činnostiach, zvykne niekedy na druhej strane poriadne nemilo prekvapiť. Pozitívne na tomto celom fakte je, že dosť záleží na nás samotných, na ktorú stranu sa prikloní osud.
Na úvod by sme mohli začať typickými príkladmi ako sú oheň a nôž, ale preskočíme tento historický exkurz a budeme rozoberať ambivalentnosť moderných technických vymožeností, konkrétne mobilného telefónu v rukách jednej z najzraniteľnejších vekových skupín, a to dospievajúcich ľudí.
Kedysi bola v ruke horalka, dnes mobilný telefón
Iste si už veľa z vás niekedy všimlo našu dorastajúcu mládež, ako vytrvalo a neúnavne klikajá do svojho mobilného telefónu počas dlhého cestovania, ale aj napríklad kráčania z autobusovej, či železničnej zastávky. Hypnoticky pozerá do jeho displeja, aby im ani len malinká časť z toho, čo im moderné technológie ponúkajú, neuniklo. Až je záhadou, že nevrazia do protiidúcich chodcov, alebo dopravnej značky.
Podľa vyjadrenia psychológov a psychiatrov je takáto situácia typickým obrazom odcudzenia sa dospievajúcich ľudí od nie príliš prívetivého reálneho, teda objektívneho sveta. Tí radi preferujú to, čo by chceli, po čom túžia, ale žiaľ bohu z mnohých príčin je to ťažké dosiahnuť. Z istého pohľadu sa to dá chápať, pretože aj dospelý človek má tendenciu inklinovať predovšetkým k tomu čo ho zaujíma.
Najprv povinnosti a až potom zábava
Po odložení telefónu do vrecka nohavíc však zvyčajne nastáva trpká konfrontácia toho túžobne chceného s nechceným, konvenčným a inštitúciami požadovaným. Tak napríklad, chlapec si počas kráčania ku škole bezstarostne vymieňa textové správy s virtuálnym dievčaťom pomocou mobilného internetu, no po príchode do triedy ho zakrátko čaká dôležitá písomná práca a jej vyhodnotenie učiteľom.
Proste, namiesto toho, aby si v duchu pre istotu opakoval prebraté učivo, dočista prepadne krajne neefektívnej činnosti, ktorá by mohla kľudne počkať až do skončení vyučovania. Tomuto javu sa zvykne hovoriť odsúvanie nutných povinností na neurčito, a nahradzovanie ich nepotrebnými, ale zato oveľa lákavejšími činnosťami.
Od zlozvyku je iba krôčik k závislosti
Poviete si, veď vám nevravíme nič nové. Odsúvanie povinností ako takých, je známe odjakživa, čo ide svet svetom. Áno, máte pravdu, lenže moderné technológie k tomu výraznou mierou napomáhajú. V tých krajných prípadoch nezostane mladému človeku čas a chuť absolútne na nič. Je schopný a ochotný efektívne fungovať len od momentu pripojenia sa a odpojenia ku svojmu kontu v telefóne.
Keby sme si znovu zavolali na pomoc odborníkov, tak ten húf adolescentov s mobilmi v rukách je skupina potencionálne závislých ľudí. Ide síce v globále iba o v súčasnosti rozvinutý a okolím podporovaným zlozvyk, no od neho je iba krôčik k novodobej regulérnej nelátkovej závislosti a degradácii ľudskej osobnosti na slepého vykonávateľa príkazov démonických síl. Tak nejako sa o sebe vyjadrovali aj nešťastníci, ktorí si prešli liečebným procesom v psychiatrických ústavoch.
A ako je to s vami, ste aj vy závislý na svojom mobilnom telefóne? Ak vás táto informácia naozaj zaujíma, neváhajte si urobiť test závislosti na mobile, na internete ich nájdete naozaj neúrekom.
Vzájomný rozhovor pomôže, nebuďte ľahostajní
Ale ako z tohto nešváru von? Tu je každá dobre mienená rada drahá, pretože môžete mladým vravieť čo len chcete, oni si beztak spravia podľa seba a mienky svojich kamarátov. A ak sa aj popália, krátko potom, čo im odľahne, znovu sa vrhnú do osídiel mobilu a internetového spojenia. Jediné, čo môžete pre nich spraviť je ísť pre nich vhodným príkladom. Nie nadarmo sa vraví, že pozitívny príklad je najváženejší argument vo všetkom.
Je to pravda, mladí ľudia zvyknú dať na úprimne mienené rady podporené rukolapným argumentom, že fungujú. Stačí si len sadnúť so svojimi ctenými potomkami a citlivo nastoliť a prebrať tento problém. Možno, že keď nebudete na nich príliš naliehať, oni sami sa rozhovoria a sami svojimi slovami pomenujú to, okolo čoho opatrne chodíte. Pri troške trpezlivosti a dobrej vôle sa dozviete pozadie neustáleho spojenia mladého človeka a mobilného telefónu. Osamelosť, potreba mať pri sebe niekoho blízkeho, frustrácia, neuskutočnené túžby, snaha vyniknúť za každú cenu a mnoho iného rovnako závažného charakteru vám mnoho napovedia.
Možno, že napriek vašej veľkej snahe nebudete úspešní. Hovorí sa iba o jednej tretine úplne vyliečených jedincov, a to z akejkoľvek závislosti. Druhá z času na čas znovu do toho spadne a tá posledná, tak tej niet pomoci.
Kde budú patriť vaše deti, tak to záleží do istej miery aj na vás, kedy včas rozpoznáte rozvíjajúci sa problém, ďalej od toho ako k tomu pristúpite v rámci vzťahov v rodine a taktiež aj od toho, či budete kontaktovať odborníka, alebo nie.