Home Technika a internet Kedy obuť letné pneumatiky a prečo odložiť zimné

Kedy obuť letné pneumatiky a prečo odložiť zimné

by spravca

Dôvodov prečo vymeniť zimné pneumatiky za letné je hneď niekoľko. Vďaka prezúvaniu životnosť zimných pneumatík niekoľkonásobne predĺžite. Ak sa obávate zvýšených nákladov súvisiacich s výmenou pneumatík alebo kolies, dozviete sa ako vás prezúvanie môže stáť minimum. Poďme však pekne poporiadku.

ZIMNÉ PNEUMATIKY SA V TEPLE OPOTREBÚVAJÚ OVEĽA RÝCHLEJŠIE

Zimné pneumatiky sú vyrobené z oveľa pružnejšej gumovej zmesi ako letné. Mäkšia pneumatika zabezpečuje lepšiu priľnavosť na zasneženej a zľadovatenej vozovke. Letné pneumatiky sú vyrobené z tvrdšej gumovej zmesi, ktorá znesie horúce počasie a sucho. Teplo –  čiže teploty nad 7° Celzia – dá zimným pneumatikám riadne zabrať. Ak by ste jazdili na zimných pneumatikách počas celého roka, opotrebovali by ste ich oveľa skôr ako by vám podľa výrobcu mali vydržať. Taktiež by sa opotrebúvali veľmi nerovnomerne. A opotrebovaný dezén s plytkými drážkami neposkytuje dostatočnú trakciu na ľade, snehu, vode, v závejoch a čľapkanici.

SO ZIMNÝMI PNEUMATIKAMI NEUŠETRÍTE – BUDE VÁS TO STÁŤ EŠTE VIAC

Keďže zimné pneumatiky sú drahšie ako letné, ich používanie aj mimo zimy znamená, že opotrebujete drahšiu sadu rýchlejšie ako keď ich prezujete. Najrozumnejšie je kúpiť dve sady pneumatík a diskov, pričom elektróny sú vhodnejšie skôr na letnú sadu a plechové disky na zimnú sadu. Táto kombinácia je ekonomicky najvýhodnejšia. Ak si kúpu letných pneu nemôžete dovoliť, riešením môžu byť kvalitné a zároveň lacné pneumatiky Zeetex, ktoré dosahujú v renomovaných testoch vynikajúce výsledky, vďaka čomu sú porovnateľné so značkami zvučných mien. V porovnávacom teste s inými 17 značkami dosiahli najnižší hluk, druhú najlepšiu cenu za kilometre, piatu najlepšiu cenu za valivý odpor a v neposlednom rade aj ekologické zmýšľanie.

SO ZIMNÝMI PNEUMATIKAMI SPÁLITE VIAC POHONNÝCH HMÔT

Ak jazdíte na zimných pneu aj v lete, spotreba paliva sa zvyšuje. Na rozpálenej vozovke majú zvýšené trenie a silnejší valivý odpor ako letné pneu. Zvýšený valivý odpor znamená väčšiu spotrebu pohonných hmôt a teda viac tankovania. A čím viac spotrebovaného paliva, tým viac emisií, tým horšie pre prírodu. Tak ako pri každej investícii, ušetríte ak vám nové pneumatiky poskytnú to najlepšie, čo dokážu. Najspoľahlivejší spôsob ako používať pneumatiky čo najdlhšie je používať ich na to, na čo sú určené.

TRAKCIA A OVLÁDATEĽNOSŤ VOZIDLA

Iba letné pneumatiky vám v teplom počasí zabezpečia skvelú ovládateľnosť vozidla. Predstavte si, že potrebujete vykonať núdzový manéver a vaše pneumatiky sú až príliš mäkké a príliš húževnaté – auto nezareaguje tak ako má – napríklad pri vyhýbaní sa prekážkam či prechádzaní z pruhu do pruhu. Podobne sú na tom zimné pneumatiky pri brzdení na suchej alebo rozpálenej vozovke – brzdná dráha je oveľa dlhšia.

 

 

You may also like