Home Dom, byt, záhrada Ako kúriť v sporáku na tuhé palivo?

Ako kúriť v sporáku na tuhé palivo?

by spravca

Zaobstarali ste si sporák na tuhé palivo, ale neviete ešte ako ho používať? V živote ste sa s ním nestretli a neviete ani ako ho zapáliť? Krok po kroku vám ukážeme ako na to.

Skôr ale ako vysvetlíte samotné vytváranie ohňa, je potrebné vám vysvetliť, že drevo, ktoré vyhorí sa zmení na popol, ktorý sa ukladá dole. Raz za čas preto nezabudnite tento popol vybrať a vysypať. Je dobré ak stav kontrolujete, aby tam toho popolu nebolo priveľa.

Ako ale skôr než sa samotný popol stihne vytvoriť oheň zapáliť?

Čistota

Sporáky na tuhé palivo sú najvýkonnejšie keď sú čisté. Najlepšie výsledky vždy dosiahnete s čistým kachľom. Pomocou lopatky z vášho sporáku a popolníka odpojte popol z roštu a vyprázdnite popolník pred zapálením kachlí. Ak je popol studený, uľahčuje to práca s vákuom. Otvorte spodné vetracie otvory kachlí a otvorte klapku odvodu spalín; na to, aby sa oheň vôbec vytvoril, potrebujete dostatok kyslíka.

Drevo

Drevo naložíte tak, aby nebolo jeden hneď vedľa druhého, ale bol tam nejaký priestor medzi nimi. Najlepšie urobíte ak si z neho poskladáte pyramídu. Teda budete meniť smer ukladania dreva na seba. Takto máte istotu, že pomedzi to ešte môžete strčiť nejaký papier, servítky či noviny.

Zapálenie dreva

Nechajte dvere mierne otvorené, aby ste umožnili lepšie odvádzanie dymov, čo následne spôsobí, že oheň bude horieť.

Použite noviny

Alternatívnou metódou zapálenia dreva je použitie starých novín. Voľne navíjajte listy novín v dlhých kotúčoch a potom ich vložte dnu, tak aby nič nevytrčalo von. Noviny sa skôr chytia ako drevo samotné. Tie tak pomôžu celému procesu. Môžete použiť ale aj vreckovky, kartón alebo obyčajný papier. Sporák s radosťou prijme aj tieto veci a oheň sa toho hneď chytí.

Vytvorte oheň

Ak chcete samotný proces urýchliť, môžete do ohňa fúknuť, aby sa drevo skôr chytilo. Celý proces pozorujte, pokiaľ nebudete mať istotu, že drevo už skutočne horí. A môžete sa ohrievať. Sporáky na tuhé palivo potrebujú občas trocha trpezlivosti, ale s pribúdajúcimi skúsenosťami vám to bude ísť len lepšie. Verte nám, túto voľbu postupom času nebudete ľutovať.

You may also like