Home Dom, byt, záhrada Chystáte prenajímať váš byt? Vsaďte na kvalitu a držte sa týchto krokov

Chystáte prenajímať váš byt? Vsaďte na kvalitu a držte sa týchto krokov

by spravca
Chystáte prenajímať váš byt? Vsaďte na kvalitu a držte sa týchto krokov

Môže to znieť trochu drsne, ale drvivá väčšina majiteľov nehnuteľností má hroznú povesť. Nie je to len o tom, ako sa správajú k svojim nájomcom, aj to je problém. Máme na mysli spôsob, akým podnikajú. Preto sa v dnešnom článku pozrieme na to, ako by mali prenajímať svoj byt.

Zaobchádzajte so svojim bytom ako s firmou

Ako sme už spomenuli, veľa majiteľov vykonáva pri podnikaní hroznú prácu a myslíme si, že je to hlavne preto, že sa na svoj byt nepozerajú ako na firmu. Inými slovami, nájomná zmluva je pre nich hobby. Ak však so svojím majetkom zaobchádzate s úctou, systémovo a organizovane, rovnako ako by ste zaobchádzali s akýmkoľvek iným podnikaním, môžu nastať úžasné veci.

Napríklad, kedy ste naposledy čítali blog, ktorý sa zaoberal prenájmom? Alebo, aké systémy máte zavedené, aby sa problémy s údržbou bytu dali opraviť bez vášho priameho zapojenia (napr. v prípade prerušenia dodávky vody v deň prerušenia prívodu vody?).

Keď posuniete svoju perspektívu ako prenajímateľ z „nadšenca“ na „majiteľa podniku“  a ak sa správate k svojmu bytu ako ku vlastnej spoločnosti, dosiahnete oveľa väčší úspech.

Vyberte si do bytu správne osoby

Asi najväčší omyl, ktorý urobia majitelia, je prenajatie nesprávnej osobe. To môže viesť k oneskorenému nájomnému, prepadnutiu nájmu a nákladnému vysťahovaniu.

To dobre súvisí s číslom 1, pretože ľudia považujú svoje podnikanie za hobby a pre ich byt nájomná zmluva predstavuje povinnú starostlivosť o ľudí, ktorí budú bývať v ich majetku. Čo by povedala banka, keby ste vošli, úplne nekvalifikovaní bez príjmu a s minimálnou mzdou požiadali o veľkú pôžičku? Banka nemá emócie a nemali by ste mať ani vy.

Pri kontrole nájomníkov by ste mali vyžadovať nasledovné:

  • minimálne 3x mesačné nájomné a stabilný príjem,
  • čistý register trestov,
  • dobré referencie od bývalého prenajímateľa
  • skontrolovať byt pravidelne, prvé 3 msiace 1x mesačne, neskôr 1x za 3 mesiace

V zahraničí bežne funguje zaplatiť predom 3x mesačný nájom, prípadne si vyžiadať od nájomcu výpis z účtu a referencie od predchádzajúcich prenajímateľov čo náš trh s nehnuteľnosťami zatiaľ nedovoľuje nakoľko sme pár rokov za zahraničím.

Rešpektujte svojich nájomcov

Pozrite sa – nemusíme byť kamaráti so svojimi nájomcami. V skutočnosti ich nemusíte mať ani radi. Nedovoľte však, aby sa osobné pocity dostali do prekážky obchodnému vzťahu (pozrite 1. krok). Nájomníci sa chcú správať spravodlivo a byť považovaní za rovnocenného človeka, pretože nimi aj sú (bez ohľadu na vaše osobné pocity voči nim). Len preto, že vlastníte nejakú nehnuteľnosť, z nej sa nestáva lepšia osoba, preto s nimi jednajte s rešpektom.

Nebuďte príliš milý

Zaobchádzajte s každým nájomcom dôstojne as úctou a úspech sa k vám vráti.

Pravdepodobne to znie úplné inak ako to, čo sme vám napísali v predchádzajúcom bode

Vaša práca ako prenajímateľa musí byť spravodlivá, nie pekná. Byť „milý“ dá vašim nájomcom a ostatným zneužívať ich právomoci. Akonáhle ustúpite o jeden krok, nájomníci si budú dovolať viac a viac, až to môže viesť k nedoplatkom na nájomnom. Nebuďte milý, buďte férový.

Hlavne buďte organizovaný

Asi najväčšia chyba, ktorú môžu prenajímatelia urobiť, je mať rýchle zmluvy a byť neusporiadaní, kedy si nevedú  riadne záznamy o príjmoch a výdavkoch. Ak nevediete riadne záznamy o príjmoch a výdavkoch, nemáte vôbec potuchy, ako je vaša nehnuteľnosť zisková. Taktiež nebudete vedieť, čo máte robiť v prípade, ak sa niečo pokazí a bude to treba opraviť.

 

 

 

You may also like