Home Technika a internet Aby ste sa cítili v kancelárii ako doma

Aby ste sa cítili v kancelárii ako doma

by spravca

1Pokiaľ pracujete v kancelárii, je pravdepodobné, že v nej trávite viac ako 40 hodín týždenne. Pracovný priestor je po domove ďalšie miesto, kde sa zdržiavame najčastejšie. Ste práve teraz v práci? Rozhliadnite sa okolo seba a úprimne zhodnoťte, ako to okolo Vás vyzerá. Cítite sa tam dobre? Ste spokojný? Občas si zvykneme kancelárske stoly oživiť fotografiami svojej rodiny. Je to tak aj u Vás? Máte jednotlivé zložky personalizované a úhľadne rozdelené? Keďže pracovné prostredie hrá výraznú úlohu v tom, ako sa budeme na pracovisku cítiť a vykonávať svoju prácu, radi by sme sa v tomto článku zaoberali hlbšie tým, ako si to tam zútulniť.

Prírodné prvky

Nejde iba o výstrelok a horúci trend. Prax ukázala, že ak si na pracovisko prinesiete rastliny a iné prírodné produkty, bude to mať vplyv na vrodené inštinkty. V nich je napísané aj to, že v prírode sa cítime dobre. Rastliny, otvorené priestory a prirodzené osvetlenie znižujú úzkosť, no tiež stres. Zo zamestnancov sa vďaka tomu stávajú šťastnejší jedinci s vyššou produktivitou.

Pozor na rušivé faktory

Možno poznáte ten pocit, keď vojdete do miestnosti a do očí Vám udrie blikotajúce svetlo. Kvôli nemu sa nedokážete sústrediť na nič iné a ani dlho po odchode z tohto priestoru sa nemôžete zbaviť nepríjemného blikotania. Okrem svetla to môže byť chlad, no napríklad i príliš tmavá alebo hlučná miestnosť, čo dokáže človeka odpútať od práce a poriadne rozhodiť. Tieto faktory patria zároveň medzi celkom bežné. Prevezmite preto kontrolu nad svojím pracovným priestorom a vydobyte si vlastné pohodlie. Myslíme, že ako argument celkom postačí, že takto sa nedá pracovať. V prípade, že budú stresové aspekty odstránené, odrazí sa to na skvalitnení Vašej práce. Dobrý šéf by nemal čakať, kým sa začnú zamestnanci sťažovať. Pravidelne by sa mal zaujímať, čo by zlepšili a čo im prekáža.

Prirodzené osvetlenie

Už vyššie sme načrtli dôležitosť prirodzeného osvetlenia, ale na tomto mieste by sme ho chceli zdôrazniť. Áno, pracovná LED lampa na stôl sa môže hodiť, keď je sychravé počasie alebo sa začína skôr stmievať, určite však nenahradí prirodzené svetlo. Mnoho štúdií naznačuje, že vitamín D („slnečný vitamín“) je skvelou prevenciou proti rakovine, depresii či obezite. Slnečné svetlo je viac ako dôležité, a preto by ho mal zamestnávateľ svojim zamestnancom dopriať. Okrem toho je dôležité aj vetranie. Slniečko a čerstvý vzduch nás udržuje šťastných a zdravých.

Komfortná teplota

O tom, akú dôležitú rolu zohráva v súvislosti s pracovným tempom teplota, bolo vypracovaných viacero štúdií. V prípade, že je teplota príliš vysoká, alebo naopak, príliš nízka, zamestnanci sa dokážu iba ťažko sústrediť. Okrem toho môže nesprávna voľba teploty viesť k rôznym druhom ochorení. Kedysi sa zvyklo tvrdiť, že ideálna teplota by nemala presiahnuť 20 stupňov Celzia. Experimenty vykonané na pracovisku ale dokázali, že ideál sa pohybuje okolo 25 stupňov Celzia. Ako dôkaz možno postačí to, že pri dvadsiatich stupňoch vykonali monotónnu prácu testované subjekty na 54 %, pričom chybovosť bola 24 %, no pri teplote 25 stupňov bola úloha vykonaná na 100 % a chybovosť dosiahla skromných 10 %.

Odpočivárne

Pokiaľ sú jedinou možnosťou pre odpočinok kancelárske stoličky, mali by ste sa spojiť s kolegami a prehovoriť si so šéfom. A to tiež v prípade, ak sa spoločenská miestnosť, ktorú využívate počas prestávky, skladá iba z mikrovlnky a chladničky. Veľké a moderné spoločnosti dnes majú k dispozícií kvalitné odpočivárne, či akési relaxačné miestnosti. Zamestnanci sa tu nielen socializujú a nadväzujú priateľské vzťahy, dokážu tu tiež načerpať energiu pre ďalšiu prácu. Komu sa chce rozprávať, ten sa rozpráva, iní si pokojne zaľahnú na masážne kreslo a nechajú sa rozmaznávať.

Zhrnutie

Takmer všetky výskumy, ktoré sa zaoberali pracovným prostredím, potvrdzujú, že ak sa zamestnanec cíti na pracovisku pohodlne, môže byť oveľa produktívnejší. Pokiaľ sa tam navyše dokáže uvoľniť ako doma a nemá pocit tlaku, výsledky sú ešte lepšie. Základom je upriamiť sa na základné ľudské inštinkty, ktoré treba naplniť, potom sa človek dokáže venovať práci efektívnejšie. Vymeňte LED žiarovky za prírodné osvetlenie, prineste si do práce kúsok prírody a počas prestávky sa naučte relaxovať. Pozitívna atmosféra evokuje radosť z práce.
Autorské právo: terex / 123RF Reklamní fotografie

You may also like