Home Dom, byt, záhrada Chcete lepší spánok? Správny matrac vám s tým pomôže

Chcete lepší spánok? Správny matrac vám s tým pomôže

by spravca

Pre lepší spánok môžete urobiť veľa vecí – zmeniť rituály, ktoré máte predtým, ako si ľahnete do postele, kúpiť si siete proti nepríjemnému hmyzu, aby vás nebudil, skúsiť zvlhčovač vzduchu, zvukovú nahrávku šumu mora alebo si kúpiť kvalitný matrac, vďaka ktorému sa nebudete ráno budiť, ako keby vás cez noc mučili. A práve tento článok bude o matracoch. Čo by ste pred jeho kúpou mali urobiť?

 

Vyberte si tvrdosť matracu

Základným krokom je výber tvrdosti matracu. Tu v zásade platí, že pre ťažších ľudí sú vhodnejšie tvrdšie matrace, ktoré dokážu rovnomerne rozložiť váhu. A zase naopak, pre ľudí s nižšou hmotnosťou sú lepšie mäkšie matrace. Skvelou pomôckou sú matrace, ktoré sú na úrovni trupu tvrdšie a pri nohách zase mäkšie.

 

Správny rozmer

Dôležitý je aj správny matrac, ten ovplyvňuje hlavne vaša posteľ. Našťastie sa nemusíte obávať atypických rozmerov, dnes vám vyrobia aj matrac na posteľ 200 cm x 140 cm bez toho, aby ste si museli priplatiť. Najmenšia odporúčaná šírka postele pre jedného je 90 cm, ale ak si chcete dopriať kvalitnejší spánok, existujú aj postele, ktoré majú 110 cm a vy tak máte exkluzívne letisko.

 

Aký typ vybrať?

Na výber máte z množstva typov matracov – pružinové, latexové, z pamäťovej peny, taštičkové či sendvičové. Ako si vybrať ten správny? Rozhoduje o tom veľa premenných – máte sedavé zamestnanie, športujete, ste alergický, máte astmu, koľko vážite? Aj preto sa vždy poraďte s predajcom. Ak by ste boli napríklad dvojmetrový programátor, ktorý vo voľnom čase hráva volejbal a má alergiu, najlepšie by pre vás boli tvrdé taštičkové matrace.

 

Je lepší jeden spoločný, alebo dva menšie?

Veľmi častou otázkou býva, či sú na manželskú posteľ lepšie dva rozdielne matrace 200 x 90 alebo jeden 200 x 180. Jednoznačne sú lepšie dva menšie matrace, pretože každý z páru si vyberie ideálny matrac pre seba a nemusia sa robiť žiadne kompromisy, ktoré by nepomohli ani jednej strane. Ak sa budete držať týchto rád pri nákupe, váš spánok bude kvalitnejší.

You may also like