Home Technika a internet Ako spoznať dobré víno? 7 tipov, ako na to

Ako spoznať dobré víno? 7 tipov, ako na to

by spravca

Spoznať, ktoré víno je skutočne kvalitné a ktoré zasa za veľa nestojí, vôbec nie je jednoduché. Ako si teda vybrať dobré víno? Máme sa orientovať podľa odrody, ročníka alebo zaváži balenie?  Áno, obal predáva, ale či aj naznačuje chuť a kvalitu vína, to je otázne.

Ponúkame Vám 7 zaručených rád, ktoré Vám pomôžu odlíšiť víno od vína. A vybrať si to najlahodnejšie.

 

  1. Najlepšie druhy vína

Všeobecne sa za najlepšie vína považuje Rizling rýnsky, čo je, biele víno suché a taktiež Neskoré burgundské, ktoré radíme medzi lahodné červené vína. Okrem nich sem znalci vín zaradzujú aj Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Chardonnay a Merlot.

 

  1. Čistota vína

Mnohí si možno myslíte, že kvalita vína je priamo úmerná jeho „čistote“. Toto však neplatí. Ako je totiž známe, mnohé kvalitné odrody obsahujú aj prímesi, trebárs v Cabernete Sauvignon môžete zacítiť aj fialky a Merlot zasa zaváňa eukalyptom, to však vôbec neznižuje ich kvalitu.

 

  1. Biele vína verzus červené

Kvalitu vína neovplyvňuje ani jeho farba. A teda rozhodne nie je pravdou, že by bolo biele či ružové víno lepšie ako vína červené. Uvedomte si, že mušt je vždy svetlý a výslednú farbu vína ovplyvňuje až dĺžka kvasenia. Preto sa nerozhodujte podľa farby vína a pite to, čo Vám chutí, pokojne aj sladšie slamové vína, ktoré sa tešia veľkej obľube.

 

  1. Rozhoduje ročník?

Áno, rozhoduje. A preto si ho určite všímajte. Keďže sa však nedá s istotou určiť najlepší ročník zo všetkých, kto chce ísť na istotu, nech si nechá poradiť odborníkom.

han.0092_p

  1. Fľaša vína a jeho uskladnenie

Na tvare fľaše nezáleží. Ak je však víno vo fľaši väčšej ako 1,5 litra, mali by ste ho dobre chrániť pred svetlom, ideálne, ak ho uskladníte poležiačky na chladnom mieste, trebárs v pivnici. Čo vínu rozhodne škodí, je chladnička, ktorú pričasto otvárame. Vinou toho naň dopadá veľa svetla aj suchý vzduch, čím sa víno znehodnocuje.

 

  1. Cena dobrého vína

Dobré biele víno môžete kúpiť už od troch eur, kvalitnejšie červené vína sú o čosi drahšie, vyjdú Vás asi na päť eur. Čo tiež o trochu navýši cenu vína, je korková zátka, vďaka ktorej však  víno lepšie „dýcha“, než keď je na fľaši zátka z plastu. Korok na zátke je dôležitý najmä vtedy, ak víno nevypijete hneď po otvorení.

 

  1. Vína v hypermarketoch

Dajú sa kúpiť kvalitné vína aj vo veľkých obchodných reťazcoch? Prečo sú teda také lacné? Áno, dajú a v tomto prípade dokonca ani celkom neplatí predošlý odhad cien dobrých vín, nakoľko hypermarkety si môžu častokrát dovoliť aj nižšie ceny, keďže nakupujú vo veľkom a výhodnejšie.

Aké vínko si dáte dnes? Budete si vedieť vybrať skutočne kvalitné a chutné víno? Veríme, že aj vďaka našim radám sa Vám to podarí.

 

 

You may also like