Maturita, prijímačky na vysoké školy v Bratislave či kdekoľvek inde, štátnice. Každá skúška nás vie slušne vytrápiť. Čo robiť, ak sme si vytiahli zlú otázku alebo keď nás skúša profesor, s ktorým sa príliš nemusíme? Alebo nás len ovládol stres. Obrovský, deptajúci, takmer ochromujúci. Ako to úspešne ustáť?
Ponúkame Vám 4 účinné tipy, za pomoci ktorých to isto zvládnete.
- Zachovajte pokoj
Keď sa necháte rozhodiť a dostanete strach, zablokujete sa a zabudnete úplne všetko. Aj to, čo ste sa tak poctivo drvili. V prvom rade: Dýchajte. S čistou hlavou a dostatkom vzduchu si rýchlejšie uvedomíte, že niečo nevedieť ešte neznamená neurobiť celú skúšku. Po druhé: Ak by ste ju aj náhodou nespravili, bude to hrozné, strašne Vás to bude mrzieť, ale svet sa nezrúti. Stále je šanca na druhý pokus. A keď sa Vám napriek všetkým pokusom nedarí nabrať späť stratenú rovnováhu, aspoň sa tak tvárte. Hovorte pomaly a zrozumiteľne a rozhodne sa nesnažte zo seba všetko vysypať behom piatich minút.
To platí aj pri obhajobe záverečných prác. Štandardný rozsah bakalárkej práce skrátka nepustí, a tak si doprajte dostatok času, aby ste spomenuli všetko podstatné.
- Priznajte, keď niečo neviete
Dobre, možno máte totálny výpadok. V hlave úplná tma a na nič si neviete spomenúť. Ale s trochou šikovnosti si väčšinu učiva dokážete odvodiť priamo na skúške. V prípade, že by ste sa však vôbec nechytali na pomocné lanká, čo Vám hádže profesor, priznajte problém. Spomeňte, čo Vám bolo pri študovaní tej a tej knihy nejasné, ktorému výkladu ste neporozumeli. Nech skúšajúci vie, že ste študovali. A pokojne ho poproste o vysvetlenie. Získate tak prepotrebný čas a možno aj sympatie, že sa zaujímate o látku. Možno. Za pokus to však rozhodne stojí.
- Snažte sa využiť všetky vedomosti
Učiteľ nie je jasnovidec. Nevidí Vám do hlavy, hoci sa tak zvykne tváriť. Keď netušíte nič o téme, ktorú ste si vytiahli, vydolujte z pamäte niečo s ňou súvisiace. Najlepšie, ak už počas učenia hľadáte v látke paralely a súvislosti. Existujú totiž témy, ktoré úspešne zrecyklujete hneď v niekoľkých maturitných alebo štátnicových otázkach.
- Učiteľ je tiež len človek
Áno, je to tak, hoci tomu neveríte. Ale oni ľudia sú. Preto buďte milí, slušní, príjemní. Usmievajte sa. Pokojne, ak to situácia dovolí, aj zavtipkujte. Pokiaľ si nie ste istí, či ste porozumeli zadaniu, pýtajte si vysvetlenie. Kontakt a ukážka Vašej ochoty a snahy je obrovským plusom v každej životnej situácii, nielen pokiaľ ide o povinné záverečné práce a ich obhajoby, prípadne iné skúšky.
Držíme prsty!
Autorské právo: guijunpeng / 123RF Reklamní fotografie