Home Dom, byt, záhrada Rosenie okien zvonku a zvnútra. Čo ho spôsobuje?

Rosenie okien zvonku a zvnútra. Čo ho spôsobuje?

by spravca

V mnohých domácnostiach sa stáva, že po výmene starých okien za nové sa okná začnú rosiť. A to tak zvonku, ako aj zvnútra. Nemusíte sa báť. Ak sa aj vaše okná rosia, nemusí to hneď znamenať, že sú nekvalitné. Problém môže byť v niečom inom. Prečo sa teda okná rosia?

Vonkajšie rosenie okien

Ak sa vaše nové okná rosia z vonkajšej strany, dá sa povedať, že je to ten lepší prípad. Nemusíte bojovať s vlhkosťou v interiéri a s prípadnou tvorbou plesní. Čo je však príčinou rosenia okien zvonku? V podstate to, že vaše nové okná tesnia priam dokonale. Znamená to teda, že teplo z interiéru sa vďaka kvalitným a dobre tesniacim oknám nedostáva cez sklo von. Keď sa toto teplo z interiéru stretne na okennej tabuli s chladom z exteriéru, okno sa z vonkajšej strany zarosí.

Vnútorné rosenie okien

Ak sa okná rosia zvnútra, je to už považované za väčší problém. Výsledkom totiž môže byť zamákanie stien v blízkosti okna a tiež vznik plesní. Čo určite nie je príjemné. A prečo sa okná rosia z vnútornej strany? Dôvodov môže byť hneď niekoľko. Najčastejšie je príčinou vysoká vnútorná vlhkosť v miestnosti. Vodná para sa zráža na oknách a tie sa potom rosia. Ďalším dôvodom rosenia môže byť zlý výber okna. Ak si však ste istý, že ste okno vybrali dobre a od spoľahlivého dodávateľa, príčina môže byť aj inde. Napríklad v nesprávnom alebo nedostatočnom vetraní. Ako teda s rosením okien bojovať?

Ako zabrániť roseniu okien?

V prvom rade by ste si mali vybrať kvalitné okno od overeného dodávateľa. Len v tom prípade vám bude slúžiť tak, ako má. Ak sa vám náhodou okno zarosí medzi sklami, znamená to, že je nekvalitné. Mali by ste ho teda reklamovať, pretože tento problém sa bude určite opakovať. Okno v tom prípade nie je dobre uzatvorené v priestore medzi sklami. Ak sa okno rosí z vnútornej strany aj napriek tomu, že je kvalitné, mali by ste si dať záležať na pravidelnom vetraní. Riešiť to môžete aj funkciou takzvaného mikrovetrania, ktorú má každé kvalitné okno. Dbať by ste mali tiež o to, aby bol zdroj tepla umiestnený pod oknom alebo v jeho blízkosti. Ak tieto podmienky dodržíte, rosenie okien by sa malo minimalizovať.

You may also like