Home Technika a internet Prezúvanie letných pneumatík za zimné. Prečo je nutné?

Prezúvanie letných pneumatík za zimné. Prečo je nutné?

by spravca

Zima sa ešte ani poriadne nezačala a na našich cestách sa už žiaľ stalo zopár tragických nehôd. A za mnohými z nich stojí práve nezodpovedná jazda vodičov, ktorí zanedbali prezúvanie a letné pneumatiky nevymenili za zimné. Je nepochopiteľné, že v dnešnej dobe nie sú vodiči ochotní investovať zopár desiatok eur do svojej bezpečnosti. Prezúvanie je totiž nutnosť!

Prečo nesmiete prezúvanie letných za zimné pneu zanedbať

Ak je vašou prioritou bezpečnosť na cestách – tak vaša, ako aj ostatných účastníkov cestnej premávky, o prezúvaní letných za zimné pneumatiky by ste nemali pochybovať. Spraviť tak musíte v prípade, ak klesne priemerná denná teplota pod 7 stupňov Celzia. V opačnom prípade naozaj riskujete. Prečo?

  • Či už máte na svojom vozidle obuté vysokokvalitné letné alebo celoročné pneumatiky, ich priľnavosť k zľadovatenej alebo zasneženej vozovke sa s tými zimnými naozaj nedá porovnať.
  • Rôzne typy pneumatík majú v rôznych podmienkach iné vlastnosti. Letné pneumatiky reagujú v lete inak, ako v zime. V zimnom období sú naozaj nevhodné a strácajú svoje jazdné vlastnosti. Naopak, zimné pneumatiky sú konštruované tak, aby v chladnom počasí zostali mäkké a poddajné a priliehali dobre k povrchu vozovky.
  • Zimné pneumatiky majú dezén úplne iný, ako tie letné. Nielenže má iný tvar, ale je aj omnoho hlbší. To takisto prispieva k lepšiemu priľnutiu zimných pneumatík k vozovke.
  • Ich brzdný účinok je asi najväčší dôvod, prečo zimné pneu používať. Vďaka zimným pneumatikám sa brzdná dráha výrazne skracuje.
  • Mnohí vodiči argumentujú tým, že sa im do zimných pneumatík na tých pár týždňov zimy v našich podmienkach neoplatí investovať. Avšak postačia aj tie najlacnejšie pneumatiky na zimu, ktoré sú svojimi vlastnosťami do zimných podmienok určite vhodnejšie, ako letné pneu.
  • Výmenou pneumatík predlžujete ich životnosť. Ak používate letné pneumatiky v lete a zimné v zime, teda v podmienkach, na ktoré sú určené, predĺžite ich životnosť. Zimné pneumatiky sú teda dôležité nielen z bezpečnostných, ale aj ekonomických dôvodov.

 

You may also like