Zdá sa, že schopnosť kuny rýchlo sa vyšplhať po stromoch, mimo dosahu väčšiny suchozemských predátorov, pomáha zmierniť ich náchylnosť k usmrteniu. Majú prirodzených predátorov, medzi ktoré patria trebárs rysy, orly a veľké sovy. Kuny sú tiež vystavované medzidruhovej a vnútrodruhovej konkurencii, najmä počas neskorej zimy, keď začína byť nedostatok potravy.
Samce sú väčšie a majú na tele viac tuku ako samice, a tak sa im v neskorých zimných mesiacoch darí lepšie. Pretože tento rozdiel vo veľkosti začína už pri narodení, dokonca aj dojčatá čelia silnejšej konkurencii a sú menej vhodné na to, aby súťažili o potravu s „mužskými kamarátmi“. Najväčšou hrozbou pre kuny sú ľudské aktivity, či už odchytom alebo ničením biotopu. Avšak kuny patria medzi škodcov, keď sú schopné usídliť sa po strechou domu či pod kapotou auta.
Kde sa kuna najčastejšie vyskytuje?
Kuna sa vyskytuje takmer v celej Európe, a inak tomu nie je ani v škandinávskych krajinách. V prírode uprednostňuje život v lesoch alebo skalnatých oblastiach, pričom najviac vyhľadáva ihličnany. Keďže sú kuny chránené, potrebujú aj väčší biotop, takže žijú aj bližšie k ľuďom. V blízkosti ľudí je totiž ľahšie nájsť nejaké jedlo.
Odpudzovače na kuny, ktoré skutočne fungujú!
Treba upozorniť aj na samotný fakt, že veľké otvory ako sú komíny, sa nedajú vzduchotesne utesniť, ale to neznamená, že sa takýmto spôsobom majú dostať do obydlia obávaní škodcovia. Vhodné je použiť drôtenú tkaninu alebo špeciálne prekrytia, vďaka čomu sa kuna, ale aj iný hlodavec nedostane do interiéru domu.
Ultrazvukové odpudzovače na kuny sú určené na odpudzovanie kún a drobných hlodavcov z obytných i neobytných priestorov rodinných domov, chát, chalúp, komerčných priestorov a pod. Prístroj využíva vysokú citlivosť sluchu škodcov a vysiela pre ne nepríjemné veľmi krátke a intenzívne ultrazvukové signály.