Home Dom, byt, záhrada Čisté a priezračné záhradné jazierko už nemusí byť len snom

Čisté a priezračné záhradné jazierko už nemusí byť len snom

by spravca

Aj vy chcete docieliť, aby bolo vaše záhradné jazierko klenotom záhrady? Samozrejme, že sa to dá, len treba vedieť, ako na to! Musíte si uvedomiť, že jazierko poskytuje domov rastlinám, živočíchom i mikroorganizmom, a práve z tohto dôvodu sa treba oň aj patrične starať, v opačnom prípade by život v jazierku možný nebol. Existuje totiž viacero možností, ako skrášliť a zároveň vyčistiť jazierko.

Niet nad zdravé kúpanie bez chémie!

Pri údržbe záhradného jazierka platí, že čím je jeho vodná plocha väčšia, tým s ním budete mať aj menej roboty. Aby získalo samočistiacu funkciu, malo by mať rozlohu aspoň 40 metrov štorcových. Ak chcete zaistiť čistú vodu, jedným z riešení je siahnuť po pomocníkoch rastlinnej ríše, no nebojte sa tiež kombinovať viacero rastlinných druhov. Veď niet nad zdravé kúpanie bez chémie, však?

Nefunguje ekosystém? Nevadí!

Ak však v jazierku nefunguje ekosystém, môžete mu s čistením dopomôcť. V prvom rade je nutné odstrániť z vody odumreté rastliny i nečistoty, prípadne ich posekať. Likvidácia rias v jazierku je nesmierne dôležitá, pričom je len na vás, či dáte prednosť preventívnej alebo elektronickej likvidácií. Aby bola voda skutočne čistá, či už na kúpanie, chov rybičiek alebo rast rastlín, najvhodnejšie je použiť filtračné sety, ktoré sú zostavené z čerpadla, UV lampy a biologického filtru. Tie zachytia hrubé nečistoty, zbavia vodu nepríjemného kalu, rias i choroboplodných zárodkov.

Aj chemické prípravky majú svoje výhody

Chémia do jazierka v eshope Numa.sk od nemeckej spoločnosti Söll GmbH je určená na obmedzenie rastu, prípadne likvidáciu vláknitých rias, čo oceníte v prípade, že iný spôsob likvidácie nezabral. Chemické prípravky predchádzajú kolísaniu pH hodnôt, znižujú rozvoj rias, ba dokonca „zbytky“ mŕtvych rias budú okamžite odstránené.

 

You may also like