Home Dom, byt, záhrada Mestskí záhradkári uprednostňujú elektrické kosačky, aké sú dôvody?

Mestskí záhradkári uprednostňujú elektrické kosačky, aké sú dôvody?

by spravca

Pri výbere kosačky si mnohí záhradkári myslia, že čím je mohutnejšia a silnejšia, tým lepšie. V mnohých prípadoch je však kúpa elektrickej kosačky výhodnejšia, čo platí najmä pre pravidelné kosenie pozemku v susedstve.

So silnou benzínovou kosačkou sa síce môžete cítiť neohrozene, no pocity vašich susedov a dopad na životné prostredie môžu byť diametrálne odlišné. V nasledujúcom článku vám popíšeme, prečo je v mnohých prípadoch vhodnejšie kúpiť elektrickú kosačku.

 

Tichší motor

V porovnaní s benzínovými sú elektrické kosačky značne tichšie. V záujme udržiavania dobrých susedských vzťahov je tak vhodnejšie siahnuť po kosačke s elektrickým motorom. Elektrické kosačky sú aj oveľa ľahšie, vďaka čomu sa s nimi manipuluje bez väčších ťažkostí.

Ďalšou vecou, ktorú by ste mali brať do úvahy, je ekológia. Benzínové kosačky sú nielen hlučnejšie, ale aj viac zaťažujú životné prostredie. S elektrickou kosačkou nevypúšťate do ovzdušia škodlivé emisie, čo je pre vás najmä pri pravidelnom kosení určite nezanedbateľným plusom.

 

Cenové výhody

Ďalšou výhodou elektrických kosačiek je ich cena, a to v krátkodobom i dlhodobom horizonte. Elektrické kosačky sú samy osebe lacnejšie, a zároveň k nim nemusíte neustále prikupovať benzín a motorový olej – jediné, čo potrebujete, je prívod elektrickej energie.

Mohlo by sa zdať, že elektrické kosačky sú limitované elektrickým káblom, no nie je tomu celkom tak. Okrem klasických elektrických kosačiek sú na trhu k dispozícii aj bezdrôtové AKU kosačky, napájané nabíjateľnou batériou, ktorá spravidla vydrží niekoľko rokov.

 

Na čo dbať pri výbere

Ak ste sa rozhodli pre kúpu elektrickej kosačky, myslite na svoj pozemok. Na kosenie akéhokoľvek menšieho priestoru vám postačí bežná elektrická kosačka. V prípade, že vlastníte väčší pozemok a kosenie by vás mohlo unavovať, zvážte kúpu kosačky s nastaviteľným pojazdom.

Zabúdať by ste nemali ani na samotný trávnik. Vyberte si kosačku s kvalitnými nožmi, ktoré budú k vášmu trávniku šetrné – menej kvalitné, prípadne nenabrúsené nože by mohli narobiť viac škody než úžitku.

 

Príslušenstvo

Ak by sa niektorý z nožov znehodnotil, nezúfajte. Náhradné nože patria k základnému príslušenstvu, ktoré nájdete v každom lepšom obchode so záhradným náradím.

Okrem náhradných nožov si v prípade kúpy elektrickej kosačky určite zaobstarajte aj jeden či viac predlžovacích káblov, vďaka ktorým nebudete pri práci do takej miery obmedzený dĺžkou kábla kosačky. Pre lepší komfort si môžete ku kosačke prikúpiť taktiež zberný kôš na trávnik.

 

 

 

 

You may also like