Ak si zariaďujete byt či dom, vždy ide o ťažkú úlohu. Vybrať nábytok, zladiť doplnky… A hlavne – vybrať si je naozaj z čoho. Internetové, ale aj kamenné predajne ponúkajú široké sortimenty všetkého možného. V prípade exteriéru to platí rovnako. Prečítajte si viac o tom, aké trendy dnes v záhradách môžete nájsť.
Dnes už je možné zariadiť takmer všetko. Nielen izby vo vnútri domu si však vyžadujú, aby boli dokonale vybavené. Exteriér domu, ale aj bytu, ak disponujete balkónom, si môžete takisto veľmi pekne zariadiť. Záhrady či balkónové terasy môžete veľmi ľahko oživiť. Niekedy vám na to môžu stačiť aj staré fľaše či knihy.
Správny materiál a farba môžu z vašej záhrady urobiť oázu pokoja
Záhrada by mala tvoriť dôležitú súčasť bývania hlavne pre tých, ktorí sa môžu popýšiť rodinným domom. Preto je veľmi dôležité, aby ste jej venovali dostatočnú pozornosť. Môžete v nej ako rodina stráviť veľmi príjemné chvíle, ktoré dotvára nielen záhradný nábytok, ale aj použitý materiál.
Tým najpredávanejším sa v súčasnosti stal prírodný materiál. Ten sa vrátil nielen do interiéru, ale aj exteriéru. Kameň či drevo vám môžu poslúžiť na pekné obloženie. Zo záhrad tak dnes mizne v minulosti používaný betón alebo iné kompozitné materiály.
Použitý materiál je na navodenie správnej atmosféry veľmi dôležitý, podobne ako zvolená farba. Ak si myslíte, že tlmené, nevýrazné farby či prírodné odtiene sú dnes in, ste na omyle. Krásne, žiarivé farby, ktoré hneď zaujmú, urobia z vašej záhrady hotovú dúhu. Aj tu však platí, že menej je niekedy viac a preto to s výberom a kombináciou farieb neprežeňte.
Vyrobte si vlastné kvetináče
Pestrofarebné kvety, ktorých je plná záhrada, sú pekné, no nemusia byť zasadené iba v zemi. Zbavte sa kopania do zeme a zaobstarajte si masívne kvetináče, ktoré oživia dláždené terasy. Kvetináče si môžete vyrobiť doma aj sami.
Tieto „urob si sám“ nápady sú jednak šetrné k životnému prostrediu a hlavne k vašej peňaženke. Ušetriť totiž môžete financie, ktoré by ste dali za hotové výrobky. Zábavné kvetináče môžete vyrobiť z už hotových kvetináčov. Čo tým myslíme? Ak jednotlivé kvetináče naukladáte na seba podľa veľkosti, môžete získať pekný pyramídový kvetináč, ktorý oživí vašu záhradu.
Kvetináče môžete poukladať vedľa seba alebo na seba a získate tak postavičky či rôznych trpaslíkov. Uvidíte, že nejednu návštevu zaujmú tieto vaše výtvory. Materiálom, z ktorého môžete vytvoriť nové kvetináče, je napríklad aj plast. Je recyklovateľný a hlavne sa dá formovať do požadovaného tvaru.
Fľašiam môžete odrezať vrch a ponechať len spodok, do ktorého nasypete hlinu pre rastlinu, alebo v strede fľaše vytvoríte malý otvor, z ktorého rastlina bude rásť. Do plastových fliaš môžete nasypať kamienky a takisto ich môžete zavesiť, čím získate peknú kvetináčovú stenu.
Čo bude pre vás asi najmenej očakávaným nápadom, vďaka ktorému si môžete vyrobiť kvetináče, je stará kniha. Ako to?
Je to naozaj ľahké a zvládne to každý. Stačí, ak si vezmete starú knihu, na ktorej zlepíte jednotlivé strany a nožom vyrežete otvor s určitou hĺbkou. Ten vyložíte fóliou a nakoniec už len vložíte hlinu, mach a rastlinku, ktorú chcete mať v tomto inovatívnom kvetináči zasadenú.
Kvetináč, ktorý vznikne, môžete obložiť napríklad ozdobnými kamienkami či pieskom. Otočiť ho môžete aj zvislo, čím dosiahnete variant zvislej záhradky.
Aj keď nepatríte medzi tých zručnejších, zaujímavé “DIY“ tipy na blogu Möbelix.sk vám môžu otvoriť obzory a nájdete aj podrobné návody, vďaka ktorým dosiahnete požadovaný výsledok. Preto ak sa pri zariaďovaní záhrady, ale aj iných častí domu či bytu stretnete s pojmom „DIY“, vedzte, že nejde o nič komplikované.
DIY nápady zahŕňajú vami ručne vyrobené výrobky a v súčasnosti sa s nimi stretnete veľmi často. Využiť dózy na potraviny môžete, aj keď si budujete záhradku.
Mini záhradka v byte
Mať vlastnú záhradu nemusí byť len pre tých vyvolených, ktorí obývajú dom. Vyrobiť si interiérovú “mini” záhradku je možné aj v bytoch. Mini záhradky sú dnes veľmi moderné a mať jednu doma môže byť veľmi prínosné, zvlášť ak radi varíte.
Bylinky, ktoré si totiž takto vypestujete, môžete rovno využiť pri varení. Oregano, bazalka, či petržlenová vňať sú nenáročné bylinky, ktoré si vypestujete aj v interiéri. Na začiatok úplne postačí širšia parapetná doska, na ktorú umiestnite zopár kvetináčov so zaujímavými odrodami či semienkami. Vysadiť si tam môžete aj chili papričky s rôznym stupňom pálivosti.
Mať takéto mini záhradky doma dnes nie je ničím výnimočným. O čom ste možno doteraz nepočuli, je mini záhradka v tvare kolesa. Požadované rastliny tak nemusia zaberať zbytočne veľa priestoru rozsadené po viacerých kvetináčoch. Rastlinky sú rozložené po obvode kolesa a sú umiestnené vo vreckách s rašelinou.
Hneď po tom, čo vám zo semien vyrastú sadenice, vložíte ich do tohto kolesa. Uprostred neho je svetlo, okolo ktorého sa rastliny otáčajú. Tie okrem svetla dostávajú aj dostatok vody. Už po niekoľkých týždňoch takéhoto pestovania môžete získané rastliny využívať aj pri varení.
Vertikálne záhrady
Ďalšou vychytávkou v oblasti záhradkárstva – či už interiérového, alebo exteriérového – sú vertikálne záhrady. Vyrobiť si ich môžete aj sami doma s pomocou jednoduchej poličky a pletiva. To vložíte do takejto poličky a poukladáte do nej rastliny, ktoré takto môžete aj zalievať. Vhodné je však, aby ste takúto vertikálnu záhradu zvesili a zalievali len malým množstvom vody.
Ak ste si preto mysleli, že vytvoriť si záhradu plnú krásnych kvetov či byliniek je možné, len ak bývate v dome, ste na omyle. Možno sme aj vás presvedčili, že mať niečo také sa dá aj v byte. Dokonca takéto interiérové záhradky sa v súčasnosti tešia veľkej obľube a aj vy môžete do varenia pridávať vlastnoručne vypestované bioprodukty.