Aby mohlo záhradné jazierko vôbec existovať, je potrebné zabezpečiť, aby bolo riadne izolované od podkladovej vrstvy a zamedzilo sa tak úbytku vody v dôsledku jej vsakovania do dna. Presne na tento účel slúži jazierková fólia.
Jazierková fólia je vlastne hydroizolačná vrstva, ktorá zabraňuje prenikaniu vody v jazierku do podložia. Aby dokázala plniť svoju funkciu, musí byť odolná voči mechanickému poškodeniu (prepichnutiu alebo prerastaniu koreňmi a rastlinami). Preto musí byť chránená pred ostrými predmetmi pod ňou aj na nej. Na ochranu proti takémuto poškodeniu sa zvyčajne používa piesok, betón alebo iné materiály.
Okrem toho by mala byť odolná voči UV žiareniu (strata mechanickej kvality a farby), zároveň neškodná voči rybám a vodným rastlinám. Mala by byť trvalo pružná a v našich klimatických podmienkach tiež odolná voči nízkym teplotám a mrazom. V prípade fólie, ktorá sa dodáva v rolkách, musí byť možné ju spájať tepelným zváraním alebo lepením.
Základné typy jazierkových fólií
Na trhu sa môžme stretnúť s tromi základnými typmi jazierkových fólií, a to:
- Ploché flexibilné fólie dodávané v rolkách
- Dekoračné kamienkové fólie
- Tekuté fólie
- Lisované plastové jazierka
Každý z týchto typov je vhodný na iné použitie. Najskôr si ich teda prejdeme detailnejšie, aby ste si vedeli vybrať riešenie najvhodnejšie pre vaše jazierko a zodpovedajúce vašim požiadavkám a rozpočtu.
PVC fólie
PVC fólie patria medzi ploché flexibilné fólie dodávané v rolkách a zvyčajne predstavujú najlacnejší variant v porovnaní s ostatnými flexibilnými fóliami. Napriek ich nízkej cene je ich najväčším nedostatkom chýbajúca stabilita voči UV žiareniu. To znamená, že ak sa rozhodnete použiť v jazierku PVC fóliu, je potrebné ju úplne zahrabať tak, aby na ňu nedopadalo priame slnečné svetlo. Inak sa začne po čase rozpadať a bude nevyhnutné ju vymeniť.
Zároveň je vhodné zvoliť kvalitné značkové produkty. Skontrolujte si aj chemické zloženie, pretože niektorí výrobcovia pridávajú do PVC fólie chemikálie, ktoré môžu byť toxické pre ryby a rastliny vo vašom jazierku.
Kaučukové fólie (EPDM)
Kaučukové jazierkové fólie na báze EPDM sú vyrábané zo syntetickej gumy a patria medzi najbežnejšie a najkvalitnejšie jazierkové fólie na trhu. Sú neškodné pre ryby a rastliny, majú vynikajúcu odolnosť voči teplotným extrémom (pružnosť až do -45 °C) a ozónu a dlhotrvajúcu nepriepustnosť vody a pary.
Flexibilita je hlavnou prednosťou kaučukovej fólie s rozťažnosťou až 300 %. Napriek jej vyššej hmotnosti je možné ju použiť aj pre tvarovo zložité jazierka s mnohými ohybmi. Životnosť kaučukových fólií dosahuje aj viac než 30 rokov.
Kamienkové fólie
Kamienkové fólie neslúžia primárne na izoláciu celého jazierka, skôr len na estetické “prírodné” prekrytie brehov jazierka, hadíc a ostatnej jazierkovej techniky (skimmre a pod.). Napriek tomu plnia svoju hydroizolačnú funkciu a medzi ich prednosti patria jednoduchá inštalácia, flexibilita a výber medzi viacerými prírodnými farbami.
Tekuté fólie
Tekutá jazierková fólia umožňuje hydroizoláciu záhradných a kúpacích jazierok atypických tvarov. Tento typ izolácie môže byť kvôli svojej vynikajúcej priľnavosti použitý na rôzne typy podkladových materiálov ako napríklad betón, kameň alebo kov. Po nanesení na podkladový materiál vytvorí bariéru, ktorá je nielen odolná voči vode, no je vysoko flexibilná a má dlhú trvácnosť. Výhodou je aj pomerne široký výber farieb.
Tekuté fólie sú zároveň vyrobené z materiálov certifikovaných na použitie v potravinárskom priemysle a pri styku s pitnou vodou. Ryby a rastliny tak vo vašom jazierku nebudú ohrozovať žiadne, potenciálne toxické chemikálie.
Plastové jazierka
Napriek tomu, že nie sú fóliou v pravom zmysle slova, predstavujú alternatívu pre použitie jazierkových fólií. Pokiaľ neplánujete mať v záhrade veľké jazierko, sú plastové záhradné jazierka zaujímavou alternatívou.
Plastové jazierka sú preformátované bazény vyrobené do určenej formy. Na výrobu sa používa buď plast, laminát alebo sa môžete stretnúť aj s tzv. umelým kameňom.
Napriek tomu, že ich inštalácia do záhrady je pomerne jednoduchá, treba počítať s obmedzeniami v súvislosti s ich veľkosťou, tvarom a kreatívnymi možnosťami. Aj keď je možné nájsť plastové jazierka, ktoré sú dostatočne veľké na chov rýb, vo väčšine prípadov sa používajú len ako malé, dekoračné jazierka s rastlinami.